“Користь від децентралізації – в ефективному використанні коштів”, – Ігор Бриченко (відео)

“Користь від децентралізації – в ефективному використанні коштів”, – Ігор Бриченко (відео)

Під час інтерв’ю Миколаївському регіональному відділенню Асоціації міст України народний депутат Ігор Бриченко висловився, що на початку реформи децентралізації в суспільстві було дуже багато сумнівів ‒ чи потрібно це для місцевих громад, щоб вони отримували повноваження і самі розпоряджувалися коштами.

«На сто відсотків я сьогодні впевнений, що це правильно. Що Уряд правильно працює в напрямку підтримки громад. Ми як депутати все зробили для того, щоб кошти, дійсно, спрямовувалися не тім громадам, а мешканцям, які цього потребують, ‒ впевнений Ігор Бриченко, ‒ Коли громада, мешканці зібралися і вирішили об’єднатися в два, три, чотири, п’ять сіл до купи. По чотири – п’ять сільських рад об’єднуються в одну громаду ‒ це супер!»

На переконання Ігоря Бриченка в такому вигляді місцевого самоврядування відбувається оптимізація використання коштів, які спрямовуються саме в ті області, які визначає сама громада.

«Депутати на місці самі розуміють, чи вони ремонтують дорогу, чи вони ремонтують ФАПи, чи вони ремонтують школу. Оце саме головне ‒ підкреслює народний депутат України, ‒ Не з центру повинні управлять цими коштами. Тому, що краще видо на  місці ‒ куди це спрямовувати».

Разом з тим, Ігор Бриченко зазначив, що в об’єднаних громадах є і проблеми. Він порівняв стосунки об’єднаних рад у єдину громаду із сімейним подружжям, де після шлюбу чи об’єднання потрібно два – три роки,  щоб притертися один до іншого. Ігор Бриченко впевнений, що ці перекоси в стосунках є природніми, але він також впевнений, що заради спільного існування та сподівання на найкраще всі учасники процесу мають обов’язково знайти спільну мову.

«Саме головне в цьому, що держава підтримує децентралізацію. Уряд спрямовує ці кошти для розвитку. Головне, щоб на місцях депутати, отримавши ці кошти, не «прожирали» їх, не жирували, ‒ застерігає народний депутат, ‒ Щоб вони перше закривали саме ті дірки, щоб через два – три роки не треба було б на ці напрямки тратиться. Ці кошти повинні йти на утеплення, заміну котлів, альтернативні види палива».

Ігор Бриченко вважає, що якщо витрачати кошти, то це мають бути якісні та перспективні капіталовкладення: якісні меблі для школи, сучасне та якісне обладнання. Він впевнений, що витрати в громаді мають бути системними, розрахованими на серйозну мету. Наприклад, якщо брати по освіті, то це рухатися до створення опорної школи. Туди  спрямувати всі кошти, щоб діти отримали якісну освіту. Разом з тим, Ігор Віталійович запевняє, що початкові класи мають залишатися у своїх селах, ближче до батьків.

В якості прикладу більш ефективного використання коштів Ігор Бриченко навів досвід Широківської сільської об’єднаної громади Снігурівського району Миколаївщини. Громада при плануванні дохідної частини бюджету розраховувала на 22 – 23 мільйони гривень. Завдяки отриманим повноваженням Широківська ОТГ вже оцінює власні надходження в 32, до кінця року очікує, що буде в бюджеті 35 мільйонів гривень.

«Громада повинна розуміти – звідки йдуть гроші, з чого вони живуть: і освітяни, і соціальна сфера. Коли вони розуміють – від куди заходять кошти, тоді вони їх і раціонально використовують», ‒ підбив підсумок Ігор Бриченко.

На завершення інтерв’ю Ігор Віталійович подякував Миколаївському регіональному відділенню Асоціації міст України за допомогу у створенні та становленні Широківської ОТГ.

Олександр Дудюк, консультант з комунікації Миколаївського РВ АМУ