Миколаївські депутати «Народного фронту» вимагають навести лад з вивезенням сміття

Миколаївські депутати «Народного фронту» вимагають навести лад з вивезенням сміття

Олександр Курченко: Менталітет виховується обсягом штрафу! Якби штраф за викинуте сміття був кілька тисяч гривень…

В програмі Миколаївської обласної телерадіокомпанії за 26 березня в програмі «КонтрАргумент» з цієї проблематики велася широка дискусія щодо сміттєзвалищ та вивезення сміття в Миколаєві. Мова йшла про боротьбу з незаконними сміттєзвалищами, які забруднюють довкілля, а також про проблеми вивезення сміття, його переробки та спекуляцій і махінацій на ці теми з боку перевізників.

В програмі виступали депутати «Народного фронту» Миколаївської міської ради Олег Мудрак та Олександр Курченко, а також депутат обласної ради Руслан Жовтоножко. Зокрема, за словами ведучого програми Ярослава Індикова, Руслан Жовтоножко роками докладав зусилля у боротьбі з незаконними сміттєзвалищами у Жовтневому районі. Запитання як депутата обласної ради про те, у якому стані зараз ця ситуація?

Руслан Жовтоножко 26_03_2015Руслан Жовтоножко: «Ця проблема виникла з 2008 року, коли люди почали скаржитися, ми взяли і почали з цим боротися. Ця боротьба досі триває і вона не стоїть на місці. Проблема в тому, що це є кар’єр, який мав з самого початку засипатися будівельним сміття. І там створений кооператив, який має цим займатися, а його має контролюватиме Жовтнева адміністрація. Ще в ті часи, коли ми були в опозиції, нам, тоді, попередня влада обіцяла, що там буде щось робитися. З цього приводу давала інтерв’ю Олена Ракова (колишня голова Жовтневої райадміністрації), обласна адміністрація і всі казали «так», «так». Але за цей час ми побачили, що збільшилася не тільки кількість сміття, а і сам котлован. І ми бачимо, що з кожним днем він наближається все ближче до житлових будинків. Як раніше висипали, так і висипають. Хоча той кооператив, що стоїть там, стверджує, що буде засипати тільки будівельним сміттям, а поверх засипати чорноземом. До останнього часу нічого не змінилося. Я гадаю що ця влада, що прийшла повинна щось змінити. Може, в них зараз не вистачаю часу, чи не надходять скарги від людей. Я, напевно, не можу це сказати. Це не смішно, але багато з тих, хто з нами туди приїздив, не хотіли давати інтерв’ю. Це правда. І я не знаю, чого вони бояться. Можливо, люди ще не готові відкрито про це говорить».

Про стихійне незаконне сміттєзвалище біля села Матвіївка авторам програми дав інтерв’ю депутат Миколаївської міськради Олег Мудрак. Він підкреслив корупційний зв’язок між стихійнім сміттєзвалищем та незаконним видобутком піску біля села Матвіївка.

Олег Мудрак 26_03_2015 на ОДТРКОлег Мудрак: «Сміття возиться з міста. Особливо, ця ситуація отримала свій розвиток в той час, коли ті самі перевізники сміття везли та звалювали сюди до Матвіївки, зазвичай, все те, що не хотілося їх везти на полігон в Кореніху. Вони по дорозі заїжджали у Матвіївський ліс, затарювалися та завантажувалися піском, щоб окупити зворотній шлях. Ость такий, «нехитрий бізнес» приносив їм хороші гроші. При всьому при тому, я не стану перетягувати на себе лаври успіхів. Учасники групи «Матвіївський ліс» на сьогодні досягли великого успіху: вивіз піску з лісу припинено. Молодці, хлопці. Моя їм людська вдячність».

Також він додав: «В тому, щоб зусиллями активістів, лопатами та відрами ці тисячі тонн сміття неможливо прибрати. Для цього потрібна нормальна реакція влади, адекватні дії керівництва міста. Про цьому, в бюджеті цього року було закладено близько 3-х мільйонів на ліквідацію, так званих, стихійних звалищ».

Співведучій програми «КонтрАргумент» Марії Савицькій, шукаючи вихід з ситуації, стає зрозуміло, що в один день проблему не вирішити. Сюди все одно будуть вивозити сміття. Олег Мудрак пропонує використовувати під звалище один з природних ярів. Благо, що їх безліч. Щоправда, треба жорстко дотримуватись технології. Олег Мудрак: «Їх можна локалізувати, простелити, за певними технологіями, плівки і всі тони цього сміття екскаваторами, важкою будівельною технікою зсипати. А зверху зрівняти чорноземом або просто ґрунтом, насадити дерев. Всі ці правила зрозумілі, вони відомі. Просто ніхто, по справжньому, не хоче цим сьогодні займатися».

Руслан Жовтоножко: З приводу сміттєпереробних заводів. У 2012 році районна влада і, тоді, губернатор Круглов, на території Жовтневого району мали побудувати, оскільки вже була проектна документація, три невеличких сміттєпереробних заводи. Але ніхто у інвестори не йшов, оскільки всі знають, що в нас всюди були «відкати». В Пересадовці вже розпочав будівництво… Вже заклали фундамент бід виробництво біопалива, але адміністрація Круглова так задовбала хлопців, що вони заморозили будівництво та пішли. Це пояснює,  що в нас зараз є. І тепер ніхто не прийде, оскілки грошей нема, і ніхто з інвесторів не прийде, доки в нас така нестабільна ситуація. Всі бояться війни.

Тепер, що ми змогли чи не змогли зробити у Мішково-Погорєловому. По-перше, через наші зусилля там змогли поставити паркан з боку цвинтаря. Там де ленінське звалище, там було прокопано траншею, щоб, принаймні, не було можливості завозити туди сміття. Ось все, що вдалося зробити. Хоча паркан вже розбирають.

На мій погляд, тут недопрацьовує виконавча влада. Як тільки ми приїжджаємо та починаємо знімати – сміттєвози негайно втікають. За цим мають дивитися працівники ДАЇ. Можливо, хтось комусь платить, щоб їх не зупиняли.

Олександр Курченко 26_03_2015 на ОДТРКОлександр Курченко: З 2007 року були прийняті міськрадою правила благоустрою міста. Взагалі, закони пишуться для того, щоб їх виконувати, а не для того щоб міліція примушувала їх виконувати. В нас є закон України «Про відходи» і в статті 15 там написано, що всі громадяни України, громадяни інших держав чи особи без громадянства зобов’язані сплачувати підприємствам вивіз та переробку і захоронення твердих побутових та інших відходів. Но цього громадяни не виконують. Не поставиш ж біля кожного міліціонера. Просто, ця безкарність, при цьому – тотальна безкарність породжує вседозволеність. Я помітив, що біля більшості магазинів немає урн. Я знаю, що в наших правилах по благоустрою передбачено для кожного підприємця встановити урну біля своєї торгівельної точки. Але цього нема у багатьох випадках у місті.

Це дві сторони однієї монети. З одного боку, в нас з рук як погано організована робота по вивозу сміття офіційним шляхом і, з іншого боку, саме через це та бездіяльність виконавчої влади, міліції – виникає безкарність та стихійні звалища.

Чому я задавав запитання про терези? Мене, наприклад, дуже сильно дивує система обліку сміття. Рахується воно в кубометрах, а автомобілі вивозять це все в тоннах. Це я к старій дитячій загадці: що важче – тонна пуху чи тонна заліза? Тоді виникає незрозуміла ситуація: хто скільки вивіз сміття? Тому, я вважаю, що вимірювання у кубометрах дає можливість для маніпуляцій із числами та сумами.

Повну дискусію з іншими гостями студії дивіться у запису програми.