Голова обласної ради: «Найближчим часом миколаївська обсерваторія увійде до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО»

Голова обласної ради: «Найближчим часом миколаївська обсерваторія увійде до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО»

Буквально найближчими місяцями комплекс науково-дослідного інституту «Миколаївська астрономічна обсерваторія» (НДІ МАО) буде включений до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, і обласна влада зробить усе можливо, щоб ця знаменна подія відбулася якомога скоріше, — про це заявив голова обласної ради Тарас Кремінь під час зустрічі з керівництвом обсерваторії.

Всесвітньо історичне та наукове значення однієї з перших в Російській імперії наукових обсерваторій зайвий раз доводити не треба. Адже достатньо згадати, що вона з’явилася раніше знаменитої Пулковської, її долею особисто опікувалися адмірал Грейг, імператор Олександр II та Великий Князь Костянтин Романов, а прибори, що винайдено та виготовлено прямо тут, руками місцевих астрофізиків, є унікальними в своєму роді і існують тільки тут, в Миколаєві.

Отже, як не дивно, єдиною перешкодою для внесення НДІ МАО в Список ЮНЕСКО виявляється питання невизначеного статусу частини землі, що формально належить обсерваторії, а фактично там розташовані жилі будинки, що не мають ані історичного, ані архітектурного значення. Самі будинки давно вже передані в комунальну власність міста, а щодо землі, то плутанина в різних підзаконних актах, що регулюють цю та дотичні сфери земельного законодавства, вже неперший рік створює проблему, що потребує розв’язання на ріні Києва. Проте міністр Табачник, до відомства якого належить Миколаївська обсерваторія, не бажав занурюватися у ці нетрі, а тому вважав за простіше просто лишити це питання у підвішеному стані.

Натомість Тарас Кремінь, до якого звернулося по допомогу керівництво НДІ МАО, вважає, що включення обсерваторії, так само, як і цілого ряду пам’яток історії та культури, розташованих на Миколаївщині, як-от городища Дикий Сад, Ольвії тощо до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО – це не тільки питання престижу нашої області, але й задача державного рівня. Тому він негайно дав розпорядження юридичному відділу облради підготувати усі необхідні документи для передачи їх у Верховну Раду і Кабмін, але й заручився підтримкою народних депутатів Вадима Мерікова і Ігоря Бриченка, які пообіцяли взяти це питання під особистий контроль.