ЗВЕРНЕННЯ УЧАСНИКІВ МИКОЛАЇВСЬКОГО МАЙДАНУ ДО КЕРІВНИКІВ ТА ЖУРНАЛІСТІВ ДЕРЖАВНИХ І КОМУНАЛЬНИХ ЗМІ

Понад три місяці в Україні вирує протистояння. Більша частина населення, незалежно від регіону, політичних вподобань, мови, якій надають перевагу у побутовому спілкуванні, повстала на захист своїх конституційних прав та свобод, за державну незалежність і проти диктатури. До подій в України сьогодні прикута увага не тільки самих українців, але й усієї світової спільноти. Провідні політики Європи та США докладають зусиль для врегулювання ситуації в нашій державі.

Роль незалежних та неупереджених ЗМІ у висвітленні всього, що відбувається у Києві та практично в кожному місті країни, неможливо переоцінити. Проте і в Україні, і на Миколаївщині спостерігається справжній парадокс: саме державні та комунальні засоби масової інформації, тобто, ті, що існують за гроші громади, її податків незмінно подають інформацію про Майдан, політичну ситуацію в державі, позиції сторін тощо в однобокому, вигідному лише владі, а найчастіше – і у відверто спотвореному вигляді. Більше того – керівництво цих ЗМІ не тільки не прямо забороняє своїм співробітникам професійно виконувати свої обов’язки, дотримуючись Журналістського кодексу та відповідних законів, тобто фактично вводить цензуру, але й переслідує їх за переконання, які вони висловлюють в свій особистий час. Звільнення професіоналів, що прагнуть казати глядачам та читачам правду, стали звичною практикою саме для комунальних та державних ЗМІ.

Годі й сподіватися побачити в ефірі Миколаївської облдержтелерадіокомпанії, муніципального телеканалу «МАРТ», на сторінках газети облради «Рідне Прибужжя», міської ради «Вечерний Николаев», будь-якої райони Миколаївщини репортажі з майдану чи коментарі його учасників і представників опозиції. Натомість програми цих телекомпаній та шпальти таких газет рясніють істеричними засудженнями «екстремістів з західноукраїнським акцентом та рюкзаками за плечима», розлогими розповідями про те, як «трудовий схід годує невдячний захід» тощо. Тобто, при повному потуранні та навіть більше того – при гарячій ініціативній підтримці з боку редакторів та генеральних директорів комунальні ЗМІ перетворені владою на зброю у війні, яку уряд Януковича веде сьогодні проти власного народу. Війни, яка – у цьому вже немає жодних сумнівів – спрямована на втравлювання громадян однієї неподільної держави та в кінцевому результаті – на її розкол.

Ми не звертаємося до совісті керівників таких ЗМІ – це марна справа, бо факти переконливо свідчать: совісті, патріотизму, нарешті навіть інстинкту самозбереження у них немає взагалі. Будучи зобов’язані усім – своїми посадами, дотаціями, привілеями чинній владі, а не власним професійним здібностям, вони добре розуміють, що разом з її падінням втратять все, що мають. І тому, не вагаючись, готові виконувати найбрудніші накази своїх роботодавців, безжально топчучи кожного, хто їм у цьому заважає.

Ми звертаємося до журналістів. Ми розуміємо, що далеко не завжди в сьогоднішніх умовах ви маєте змогу сказати правду. Для нас очевидно, що часто ви є заручниками порядків, що визначають роботу та редакційну політику тих ЗМІ, де ви працюєте. Ми не закликаємо вас усіх стати героями. Ми просимо вас про одне: пам’ятайте, що ви професіонали. Ви – патріоти и громадяни. І тому якщо обставини не дозволяють вам казати правду, принаймні не спотворюйте її, не ставайте інструментами в руках маніпуляторів від влади. Повірте, навіть це – дуже важливо.

Прийнято на миколаївському майдані
05.02.2014